„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Radecznicy

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Radecznicy

4 marca, po mszy św. w intencji płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam” w 66. rocznicę ich śmierci, spod krypty wystartował Bieg Tropem Wilczym.

W biegu na dystansie 1963 m wzięło udział 40 osób, a jego meta znajdowała się za Urzędem Gminy w Radecznicy. Biegacze ruszyli na wystrzał z karabinu, członka GRH im. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir”, której to grupy przedstawiciele byli obecni na uroczystości. Po dotarciu metę uczestnicy biegu, w remizie Osp Radecznica, zostali udekorowani pamiątkowymi medalami i otrzymali upominki od organizatora biegu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. W uroczystej ceremonii dekoracji udział wzięli: mjr. Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, Dyrektor IPN o. Lublin Marcin Krzysztofik oraz Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper. Ostatnim punktem programu był posiłek regeneracyjny ufundowany przez Pana Wójta. Ponadto w remizie OSP była udostępniona dzięki uprzejmości IPN, wystawa poświęcona ppor. Danucie Siedzikównie ps. „Inka”.

Zabezpieczeniem trasy biegu zajęli się żołnierze 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, funkcjonariusze Policji ze Szczebrzeszyna i Zamościa, strażacy OSP Radecznica i OSP Mokrelipie, oraz pracownicy Urzędu Gminy w Radecznicy. Obsługę techniczną uroczystości zapewniły wolontariuszki i wolontariusze Stowarzyszenia „Mokrelipie”.

W organizacji wydarzenia pomogli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Urząd Gminy Radecznica, Klasztor oo. Bernardynów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Mokrelipie”, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej o. Lublin, Fundacji Red is Bad oraz firmy Combo Marketing.

fot. Andrzej Kondrat, Anna Rojek

bieg_tropem_wilczym

tropemwilczym_radecznica2

tropemwilczym_radecznica3

tropemwilczym_radecznica4-kopia

tropemwilczym_radecznica5

Komentarze:

comments

336x280ad