Uroczystość pogrzebowa pułkownika Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”

19 września 2018 roku pożegnaliśmy naszego przyjaciela i mentora – Zbigniewa Matysiaka „Kowboja”, żołnierza Zgrupowania Oddziałów mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Uroczystość pogrzebowa z ceremoniałem wojskowym odbyła się w kaplicy przy cmentarzu na ul. Lipowej i tam też spoczęły jego szczątki w rodzinnym grobowcu. Uczestniczyły w niej licznie zebrane poczty sztandarowe, wojsko, grupy rekonstrukcyjne, sportowcy i motorowcy, mieszkańcy Lublina. 

Przed Mszą Św. swoje słowa do rodziny i zgromadzony osób skierował Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, wręczył też list od pana premiera Mateusza Morawieckiego córce Zbigniewa Matysiaka. Po eucharystii Wojciech Kondrat, przyjaciel śp. Matysiaka, odczytał list od córki pułkownika – pani Iwony. Przedstawiła w nim „Kowboja” z trochę innej strony niż poznawali go pasjonaci historii i patrioci, bardziej osobistej. Swój tekst zaczęła od słów:

„Mój Tata był człowiekiem nietuzinkowym. Ogromnym patriotą, walczącym o Polskę. Prawdomównym, co niektórych zrażało. Za przyjaciół był gotowy pójść w ogień. Bezkompromisowy, jeśli chodzi o walkę o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Człowiek mocno stąpający po ziemi. Jednocześnie romantyk i marzyciel, a do tego z dużym poczuciem humoru. Znający dobrze historię, oczytany”.

Po żałobnej mszy św. kondukt pogrzebowy udał się do miejsca ostatniego spoczynku płk. Zbigniewa Matysiaka ps. „Kowboj”. Zanim jednak został złożony do grobu, płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podarował córce Iwonie rogatywkę oraz zdjęcie zmarłego. Zgromadzeni Zaporczycy odśpiewali również „Marsz Zapory”.

 

fot. Rafał Surdacki, Lubelski Urząd Wojewódzki, Dawid Florczak/IPN Lublin

Komentarze:

comments

336x280ad