Głos Bohatera #1 – mjr Marian Pawełczak „Morwa”

Pan major Marian Pawełczak ps.”Morwa” urodził się w Stasinie 13.05.1923 r. Od 1925 r. wraz z rrodzicami kolejno zamieszkuje Ostrów, Popkowice k.Urzędowa, gdzie prowadzą sklep i dodatkowo uprawiają ziemię. Uczy się w Gimnazjum w Kraśniku. Od najmłodszych lat rodzice wpajali mowę poprawną i ogromny patriotyzm. Zdradzał talent muzyczny.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. kontynuował naukę w kraśnickim gimnazjum w III klasie. Po rozwiązaniu szkoły przez gestapo pobiera naukę na tajnych kompletach. Zostaje zwerbowany do tajnej organizacji wojskowej przez swojego nauczyciela w 1940 r. Wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, kolejno pracuje w Magdeburgu i Wolmirsleben. Ucieka z przymusowej pracy w Niemczech.

Rok 1943 – początek działalności w Kedywie i oddziale leśnym AK w placówce w Urzędowie i w patrolu „Grzechotnika”, a pod koniec wojny w oddziale mjr Zapory. Przybiera pseudonim „Morwa” i do końca wojny z hitlerowskimi Niemcami przechodzi cały szlak pod dowództwem Hieronima Dektuowskiego „Zapory”. Następnie podejmuje w oddziale walkę z nowym wrogiem, bardziej podstępnym, wspieranym przez miejscowych renegatów – Sowietami. 9 września 1944 r. przymusowo wcielony do Ludowego Wojska. W grudniu 1944 r. kończy Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala, w tym też miesiącu ucieka z wojska i ponownie wstępuje w „leśne” szeregi wraz z braćmi: „Głazem” i „Jurem”.

Uczestniczy w wielu akcjach partyzanckich. Pragnie przedostać się na Zachód ale bez skutku, mimo, że w tym celu podejmuje pracę w MO pod fałszywym nazwiskiem Stanisław Jankowski. W 1946 r. ujawnia się w Lublinie, w 1949 r. kończy liceum ogólnokształcące. Podejmuje zaoczne studia inżynierii wodno-lądowej w Toruniu. 2 kwietnia 1951 r. zostaje aresztowany w miejscu pracy – Zakładzie Kauczuku w Bydgoszczy. Następuje okres poniewierki po różnych więzieniach – Wronki, Opole, Strzelce Opolskie.

Zwolniony z więzienia 16 grudnia 1954 r. rozpoczyna pracę zarobkową. Cały ten okres pracy, w której kadrowcy zorientowali się w jego przeszłości – przynależności do AK oraz WiN – zwalniany. Dopiero przejście do pionu spółdzielczego dało stabilizację. Mieszka w Lublinie.

Komentarze:

comments

336x280ad