Głos Bohatera #10 – Zbigniew Matysiak ps.”Kowboj”,”Dym”,”27″

Zbigniew Matysiak, ps.”Kowboj”,”Dym”,”27″, urodził się 26 marca 1926 roku w Lublinie w rodzinie mieszczańskiej. Harcerz, żołnierz, więzień polityczny, kolarz, rajdowiec.
W czasie okupacji Zbigniew Matysiak należał do tajnej sekcji bokserskiej, prowadzonej przez Stanisława Zalewskiego na ulicy Dolnej Panny Marii.
Od 1943 roku członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej. Od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafia do oddziału „Romana” zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Został aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Był osadzony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, w więzieniu na Zamku Lubelskim, w wiezieniach w Sieradzu i Mokotowie, skąd po amnestii, w maju 1947 roku, wrócił do Lublina.
Należał do Lubelskiego Towarzystwa Kolarskiego. Jego trenerem był Tadeusz Tuora. Jako kolarz zadebiutował w 1947 roku w wyścigu na trasie Lublin–Wierzchowiska–Lublin. Po LTK powstało Zrzeszenie Ogniwo. Matysiak zdobył tytuł wicemistrza Ogniwa, zaś w Łodzi na spartakiadzie otrzymał I klasę kolarską, która zapewniła mu awans do kadry narodowej. W 1949 roku zdobył mistrzostwo województwa lubelskiego w jeździe indywidualnej na czas. Największą formę prezentował Matysiak na początku lat pięćdziesiątych. Wtedy lubelska drużyna jadąca w składzie: Matysiak, Łata, Tuora i Krzyżanowski zdobyła trzecie miejsce w mistrzostwach Zrzeszenia Ogniwo. Był także indywidualnym wicemistrzem Ogniwa.
W 1959 roku przeszedł do bardzo silnej grupy rajdowej w Świdniku, będąc zawodnikiem klubu motorowego Avia Świdnik stał się jednym z filarów świdnickiego sportu motocyklowego. Zbigniew Matysiak był najstarszym zawodnikiem rajdowym, ale z świdnicką grupą aż 10 razy wywalczył tytuł mistrza Polski w rajdach motocyklowych. Był uczestnikiem wielu rajdów krajowych i zagranicznych. Rajdowy Mistrz Polski z 1964 r. Brązowy medalista, w klasie 250 cm3, z 1965 i 1966 r.
Oprócz sportu motocyklowego, kolarstwa i boksu, Zbigniew Matysiak uprawiał również narciarstwo.

Komentarze:

comments

336x280ad