„Zapal Światło Pamięci” – znicz na każdym grobie polskiego żołnierza

Z okazji 1 listopada zorganizowaliśmy akcję „Zapal Światło Pamięci”, która jest dedykowana zmarłym żołnierzom Podziemia Niepodległościowego. Prosimy Was, by w tym dniu, przy każdej mogile polskiego żołnierza zapłonęło „Światło Pamięci”.

1 listopada przypada Wszystkich Świętych. Wraz z rodziną będziemy odwiedzać groby najbliższych. Nie zapomnijmy tego dnia o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Wielu z nich oddało życie za Ojczyznę i spoczywa w bezimiennych grobach. Zachęcamy, by w te szczególne święto, przy każdej mogile polskiego żołnierza zapłonęło „Światło Pamięci”. Zachęcamy Was do nadsyłania zdjęć opatrzonych informacją o miejscach, w których zapalicie znicz, tak by kolejne osoby mogły odnaleźć i również zaświecić „Światło Pamięci”.

Ppłk. Marian Pawełczak ps.”Morwa” również bierze udział w akcji „Zapal Światło Pamięci”. Mimo 93 lat wciąż odwiedza groby swoich towarzyszy broni z Podziemia Niepodległościowego. Ppłk. Marian Pawełczak ps.”Morwa” urodził się w Stasinie 13 maja 1923 roku. Od najmłodszych lat rodzice wpajają mu miłość do Ojczyzny. Po rozwiązaniu szkoły przez Gestapo, pobiera naukę na tajnych kompletach. W 1943 roku rozpoczyna działalność w Kedywie i oddziale leśnym AK w placówce w Urzędowie i w patrolu „Grzechotnika”. Pod koniec wojny jest w oddziale legendarnego mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W grudniu 1944 r. kończy Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala i ponownie wstępuje w leśne szeregi wraz z braćmi: „Głazem” i „Jurem”. Wojnę przeżyje tylko „Morwa”. Dziś odwiedza groby kolegów z oddziału, którzy zginęli w walce z Niemcami i Rosjanami.

Dzięki naszej niewielkiej pomocy ppłk. Marian Pawełczak miał okazję odwiedzić groby współtowarzyszy broni, w tym znajdujące się na skraju lasu miejsce, w którym z rąk Urzędu Bezpieczeństwa zginął jego kolega z oddziału – ppor. Jan Szaliłow ps.”Renek”.

Komentarze:

comments

336x280ad